Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alaskan malamute

  

 

 

Aljašský malamut

sam_1923.jpg

Základní informace
země původu Spojené státy americké Spojené státy americké
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: 38 kg
feny: 34 kg
výška  psi: 63,5 cm
feny: 58,5 cm
barva vlkošedá nebo černá s bílou, vždy s bílou na spodní části těla a s bílou maskou
bílá vzácně kaštanově nnědá
Klasifikace a standard
skupina FCI 5: Špicové a plemena primitivní
sekce FCI 1: Severští sáňoví psi
FCI standard
 
 

 POVAHA

Podobně jako všechny ostatní severské saňový psi, i malamuti jsou přátelští, zvyklý na život v svorce. Vůči lidem jsou milý a kamarádští. Nevadí jim celoroční pobyt venku, ale kvůli pěstování úzkého kontaktu s lidmi není vhodné, aby byly celý den drženy ve voliéře. Nejlepší je poskytnout jim výběh s možností navštívit svou rodinu v domě. Mají silně vyvinutý lovecký pud, a když jsou od malička navyklý na soužití s jinými zvířaty, dokážou si na ně zvyknout, ale neměli bychom je nechávat spolu bez dozoru. Pokud nejsou na zvířata zvyklá, rádi jejich pronásledují. Při setkání s cizím psem, hlavně samci, dávají najevo své dominantní postavení, což může vyústit až do souboje. Nemají rádi samotu a nudu. Ideální je, když se chovají ve dvojici nebo skupině.Protože je toto plemeno vůči lidem absolutně neagresivní a málo štěká, nedoporučujeme jej jako hlídače.

 

VÝCHOVA

 

Cvičení aljašského malamuta je výzvou vašim schopnostem. U tohoto plemene je zvlášť důležité začít s cvičením brzy – do 6 měsíců postačí hry, pak začneme s cvičením základních povelů(tehdy to již dovoluje pohybový systém).

Určete pravidla hry a ujistěte štěně, že jste v převaze. Důkazem vaší převahy je to, že očekáváte vždy splnění vašeho požadavku. Pokud zjistí pes, že nejste důsledný, dříve či později si navykne neposlouchat. Tento svorkové orientovaný pes rád splní vaše požadavky, pokud jste tzv. super-alfa nebo alfa jedinec. Nejvhodnější jsou proto cviky poslušnosti, ale i mimo cvičiště musí mít pes pocit, že je stále pod vaší kontrolou. Výcvik vyžaduje zkušeného chovatele, který dokáže odhadnout povahu psa a zvolit podle ní nejlepší výcvikovou metodu. Je důležité nezapomenout, že malamut je pes pracovní – potřebuje něco dělat. Zavřít ho na dvoře dát mu kost a čekat, že bude šťastný, není nejlepší nápad. Do dobré kondice se pes dostane cvičením, hraním a vyběháním např. s kolem nebo na túře. Tento pes je výborným společníkem na výlety do přírody.

 

 VÝŽIVA

 

Dospělého psa: Strava by měla být vybrána podle aktivit a živinových potřeb konkrétního psa. Strava aktivně pracujícího aljašského malamuta by měla být bohatá na tuky (20%) a proteiny (30%). Psům, pracujícím v zápřahu hrozí odvodnění organismu, proto je třeba jim zajistit stálý přístup k čisté, čerstvé vodě. Krmivo může být také podáváno přelité vodou.

 

SPORTY

 

Mushing, canicross, skijöring, bikejöring, pulka, weight-pulling

 

 sam_1949.jpg

 
 

 

Portrét


Kontakt

Adriana Kubálková

Jindřichov

adriana.kubalkova1@seznam.cz


Statistiky

Online: 1
Celkem: 33249
Měsíc: 153
Den: 6